• Výlet - Viedeň

• 24.11.sme sa zúčastnili výletu do Viedne. Navštívili sme Dom mora, kde sme si prezreli v mnohých akváriách rôzne morské živočíchy, ako aj žraloky, ale aj rôzne druhy plazov. Na vrchole budovy nás čakal impozantný výhľad na mesto. Potom sme sa presunuli do Národnej knižnice s nádhernou barokovom výzdobou a nakoniec sme si vychutnali atmosféru a výzdobou pri radnici.

• Šarkaniáda v materskej škole - Leť môj šarkan vysoko

• Jeseň v našej materskej škole je každoročne spätá aj s tradíciou medzinárodného dňa materských škôl. Pri tejto príležitosti pripravili vo štvrtok 9.11.2023 pani učiteľky Majka, Aďka a Henka pre deti zo strednej a malej triedy veselú šarkaniádu na ktorú poslali aj rodičov.

Pre deti boli pripravené tvorivé dielničky počas ktorých, deti tvorili veselých šarkanov, túto aktivitu mali obohatenú milým prekvapením od pána Grácika, ktorý sponzorským príspevkom miestnej pizzerií „La Gondola“ zabezpečil pre deti posedenie pri chutnej pizzi a džúsiku. Deti svojimi šarkanmi vyzdobili i tento priestor, urobili výstavku svojich práca presunuli sa na školský dvor kde ich čakali rodičia a začala sa veselá šarkaniáda „leť môj šarkan vysoko“. K modrej oblohe sa začali postupne vznášať šarkany rôznych farieb a veľkostí. Obzvlášť sme sa tešili zo šarkanov, ktoré boli vyrobené vlastnými rukami.

Bol to nezabudnuteľný zážitok pre deti ako aj rodičov, ktorý v deťoch doznieval i nasledujúce ráno po príchode do materskej školy vo vzájomných rozhovoroch. Na základe pozitívneho hodnotenia rodičov sa  budeme snažiť pripraviť šarkaniádu aj v budúcom školskom roku.

• Návšteva Tribečského múzea predškolákmi

• Dňa 6.11.2023 trieda ,,Usilovné včielky´´ navštívili Tribečské múzeum v Topoľčanoch. Pani lektorka Mgr. Saadoonová nás previedla nádhernými  dvomi expozíciami: Hrady gotické stavby a Príroda nášho okresu. Na záver si deti v tvorivej dielni vytvorili odznak, maľovali tekvičky zo sadry a vytvorili vlastné zátišie z prírodného materiálu.  Pani Mgr. Saadoonovej veľmi pekne ďakujeme za krásnu a náučnú prehliadku, spríjemnenú tvorivými dielňami. Tešíme sa na ďalšie stretnutie.

• Október v materskej škole

• Október, mesiac úcty k starším

V mesiaci október si uctievame našich starých rodičov. Preto sme si aj my pre nich pripravili krásny program, s ktorým sme ich potešili v ZSS sv. Marty v Jacovciach a občanov obce Jacovce v jedálni ZŠ.

• DAB Nitra - Na povale

• Dňa 13. 11. 2023 sa žiaci 6. A, 7. A a 8. A zúčastnili muzikálu Na povale v divadle Andreja Bagara v Nitre. Ide o príbeh štyroch duchov zabudnutých rozprávkových postáv. Stáročia hľadajú tú správnu povalu, kde sa majú stretnúť s Prievozníkom, aby ich odviedol na planétu večne živých. Muzikál ponúka všetko, čo miluje detský divák – rozprávkové postavy, duchovia, gangstri, superpočítač, vynálezca, dobrá babička, smiešni detektívi aj zaľúbenci. Žiakom sa muzikál veľmi páčil.

• Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice – Škola je miesto, kde vystúpim z tieňa.

• 23. 10. sme sa zapojili do projektu Slovenskej pedagogickej knižnice a Nivam-u  najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice. Akcie sa zúčastnilo 183 žiakov. Témou boli encyklopédie, knihy plné informácií, ktoré nás posúvajú, aby sme vyšli z tieňa. Žiaci pracovali s pracovnými listami, prechádzali cez bludisko informácií, písali recenzie na encyklopédie.  Šikovnými pomocníkmi pri akcii boli žiaci 9.B Šimon Heldi, Laura Blahová, Michaela Danišová, Ema Ďurčeková a Sofia Šišková.

• Mesiac úcty k starším

• Aj tento rok sme pripravili pre našich starkých kytičku vďaky v podobe pekných výkresov, slohových prác, ktorými sme vyzdobili jedáleň a programu, ktorým sme potešili dôchodcov v ZSS sv. Marty v Jacovciach a občanov obce Jacovce.

• Návšteva sklárskeho skanzenu.

•  Dňa 19. 10. 2023 sa žiaci 5.A a 6.A triedy zúčastnili exkurzie do Valašskej Belej. Navštívili Sklársky skanzen. Žiaci si pozreli ukážku fúkania a tvarovania skla, ktorú im predviedol sklársky majster ľudovej umeleckej výroby, pán Peter Dolinaj. Na záver si žiaci mali možnosť kúpiť si umelecké výrobky zo skla, ktoré pán Dolinaj vyrobil.

• SND v Bratislave - Kubo

• 17. októbra 2023 žiaci 8. a 9. ročníka navštívili nové SND v Bratislave a pozreli si slovenskú klasiku na ľudovú nôtu KUBO. Spracovanie tohto diela nieslo prvky modernosti, čím dielo získalo na atraktivite hlavne pre mladých. Predstavenie sa žiakom veľmi páčilo a odniesli si pekný umelecký zážitok.

• Jesenné tvorivé aktivity so starými rodičmi v materskej škole

• Vo štvrtok 12.10.2023 dopoludnia sa v materskej škole trieda najmenších detí zmenila na čarovnú jesennú krajinu, v ktorej sa stretli starí rodičia so svojimi vnúčatkami zo strednej triedy „Múdre sovičky“ a z malej triedy „Veselé lienky“. Deti privítali svojich starých rodičov pásmom básní a odovzdali im k ich sviatku pripravené darčeky. Potom začali spoločne tvoriť z jesenných plodov gaštankov, veselé tekvičky, ježkov, jesenné stromy, zvieratká, ovocníčkov a mnoho iných zaujímavých jesenných postavičiek, z ktorých vytvorili vo vstupnej chodbe materskej školy krásnu jesennú výzdobu. Po ukončení jesenných tvorivých aktivít boli starí rodičia pozvaní na posedenie spojené s občerstvením a ochutnávkou nátierok, ktoré pripravili pani vedúca školskej jedálne Martuška a pani kuchárky Peťka a Kvetka. Starí rodičia prejavili záujem o jesenné tvorivé aktivity i v budúcom školskom roku. Ďakujeme všetkým prítomným starým rodičom za účasť, prajeme im veľa zdravia a tešíme sa na ďalšie stretnutie.

pani učiteľky Henka, Majka a Adriánka

• Záložka do knihy spája

• Záložka do knihy spája školy

Aj v tomto školskom roku sme sa zapojili do už 14. ročníka česko-slovenského projektu Záložka do knihy spája školy s témou: Inšpirujúci svet rozprávok, básní a príbehov. Našou partnerskou školou bola Základná škola Dobré z Českej republiky, kde sme odoslali balík s vytvorenými záložkami a spomienkové predmety. Naše záložky sme vytvárali na hodinách slovenčiny, tvorivého písania a tvorby projektov.