• Výlet - Handlová

• Siedmaci zažili turistický koncoročný výlet. Vlak nás doviezol do Handlovej, kde sme sa po príchode ubytovali v centre mesta - v Hoteli Baník. Prvý deň sme obdivovali mesto Handlová zhora, taktiež pohoria Veľká Fatra a Kremnické vrchy. Dokonca aj nám blízky Považský Inovec sa ukázal. Toto sme zažili na vrchu Malý Grič v pohorí Vtáčnik. Večer nás potešila zmrzlina a pizza pri futbale. Ďalšie ráno sme sa vydali na Bralovú skalu, ktorá sa nachádza v Kremnických vrchoch. Šťastne unavení sme sa vrátili domov k rodičom.

• DOD Velušovce

• Žiaci 7.A a 9.A si pozreli kravičky zblízka. Na mliečnej farme vo Velušovciach bol 14.6. Deň otvorených dverí. Sprievodkyňa farmou nás previedla cez kravíny, povedala nám o živote kráv, ako sa spracováva mlieko a mnoho ďalších nových informácií. Najlepším zážitkom bolo pohladkať niekoľkodňové teliatka. Z farmy sme si odniesli aj milé darčeky od Slovenského mliekarenského zväzu a PPD Prašice.

• Výlet - Slovenský raj

• Posledný spoločný výlet si žiaci 9.A triedy užili v Slovenskom raji. Cesta vlakom bola nezabudnuteľná. Po kilometroch cestovania vlakom sme sa dostali do spišskej obce Smižany, kde sme boli ubytovaní vo Ville Lupu. Počasie nám síce neprialo, no my sme zaťali zuby a vydali sa na Prielom Hornádu. Zdatnejšia skupina žiakov sa dostala aj na Tomášovský výhľad.

• Ivan Bella - kozmonaut

• Trieda 7.A videla naživo osobnosť Slovenska. Máme na mysli pána Ivana Bellu - prvého Slováka vo vesmíre. Toto stretnutie prebiehalo v kultúrnom dome v Prašiciach. Podelil sa s nami o zážitky z cvičení pred odletom, porozprával o stravovaní, hygiene, praní odevov a chovaní prepeličiek na výskumnej lodi. Jeho rozprávanie bolo zaujímavé a poučné. Snáď sa niektorý žiak dostatočne inšpiroval k tomu, aby bol druhým Slovákom, nasledovníkom Ivana Bellu.

• Ochrana života a zdravia

• Účelové cvičenie koniec školského roku 2023/2024

Ani v tohtoročnom školskom kalendári nechýbalo na našej škole  účelové cvičenie 26. júna 2024 v rámci špecializovaného vzdelávania „Ochrana života a zdravia“. Žiaci prvého a druhého stupňa absolvovali teoretickú  časť účelového cvičenia, kde si osvojili nové vedomosti na týchto pracoviskách :

1 Prevencia kriminality a správanie sa v krízovej situácií

2 Civilná ochrana

3 Športy, ochrana a regenerácia

4 Vojnová história

5 Zdravotnícka príprava

6 Protipožiarna ochrana

V tejto časti žiaci získali cenné informácie ako sa zachovať v krízovej situácii, ak vznikne na škole a ako správne privolať adekvátnu pomoc, tiež ako sa poskytuje zdravotnícka asistencia a čo dokáže zachrániť hasičská technika. K výchove prispela aj edukácia v oblasti histórie vojenstva vrátane SNP, ďalej sa deti dozvedeli, k čomu slúži správna regenerácia, chrániče tela v športoch a prečo bojový šport nepatrí na ulicu.

Praktická časť cvičenia spočívala v orientácii podľa grafikonu a mapky, kedy lídri šiestich tímov (zvolení žiaci) sa museli správne rozhodnúť a ostatných členov tímu inštruovať ako v určenom čase a na správnom mieste sa dostaviť na každé pracovisko v areály školy a odísť z pracovísk organizovane s využitím únikových východov. Svoj rešpekt si pritom pomáhali získať pomocou signálov píšťalky.

Hlavným cieľom nášho účelového cvičenia však nebola rivalita a prestíž medzi žiakmi, ale získanie návykov spolupatričnosti v tíme, rešpektovanie autority lídra a vzájomná spolupráca detí v nebezpečnej situácii. Odmenou pre žiakov na záver po vyhodnotení účelového cvičenia bola aktívna pena na multifunkčnom ihrisku vyrobená pomocou hasičskej techniky.

Poďakovanie patrí p. Patrikovi Šantorovi, býv. prof. vojakovi a prísl. policajných zložiek, ktorý účelové cvičenie koordinoval, ďalej Červenému krížu, územný spolok Topoľčany, Dobrovoľnému hasičskému zboru Jacovce a zástupcovi Tribečského múzea Topoľčany.

Tešíme sa na ďalšie účelové cvičenie, ktoré našich žiakov opäť obohatí o zážitky a niečo nové naučí.